top of page

Po czym poznać, że ktoś będzie dobrym partnerem

Zaktualizowano: 3 lip

Miłość potrafi być gorzej niż ślepa. Uchroń się przed nieodpowiednim partnerem, zwracając uwagę na te zachowania.

Wiesz? Można się spotykać z kimś kilka lat i nie zauważyć, że ta osoba w ogóle nie ma zdolności do refleksji nad własnym zachowaniem.


Niestety, jeśli jesteś wrażliwą i wyrozumiałą osobą, wejście w związek z kimś toksycznym może Ci się tym bardziej przytrafić!


Jeśli doświadczyłaś/eś traumatycznej relacji, najlepiej porozmawiaj z psychologiem. W ten sposób poczujesz się zrozumiana/y i otrzymasz wsparcie, by Twoje doświadczenia miały od teraz pozytywny, a nie negatywny wpływ na Twoje życie.


Uważaj! Zarówno toksyczne kobiety, jak i destrukcyjni mężczyźni potrafią doskonale tworzyć pozory bycia czarującymi, a nawet wyjątkowo czułymi osobami.


Co ciekawe, w umyśle szczerej i uczciwej osoby zwykle nie pojawia się myśl, że partnerka czy partner mogliby udawać i kłamać. Nawet dostrzegając czerwone flagi, ignorują je i sami dorabiają wymówki dla dziwnie zachowujących się drugich połówek.


Na szczęście, możesz łatwo rozszyfrować potencjalnych niebezpiecznych partnerów, zwracając uwagę na to, czy brakuje im pewnych ludzkich reakcji i postaw. Podzieliłam je na 3 grupy.


 1. Podejście do Rzeczywistości i Niezawodność

 2. Nie walczy z rzeczywistością, tylko z nią pracuje

 3. Zachowuje zdolność rozumowania nawet w obliczu intynsywnych emocji

 4. Jest konsekwentna/y, dlatego możesz na niej/ na nim polegać

 5. Nie bierze wszystkiego do siebie

 6. Szacunek i Odwzajemnianie

 7. Szanuje Twoje granice

 8. Daje coś od siebie

 9. Potrafi być elastyczna/y i iść na kompromis

 10. Panuje nad sobą

 11. Próbuje zrozumieć Twój punkt widzenia

 12. Mówi prawdę

 13. Przeprasza i podejmuje próby pogodzenia się

 14. Wrażliwość na Twoje potrzeby i pragnienia

 15. Czujesz się bezpiecznie, dzięki jej/ jego empatii

 16. Czujesz się widziana/y i rozumiana/y

 17. Chętnie Cię pociesza i daje się pocieszyć

 18. Ma zdolność autorefleksji i chce się zmieniać na lepsze

 19. Potrafi się śmiać i dobrze bawić

 20. Cieszysz się podczas Waszego spotkania


Cechy osób, którym możesz zaufać


Podejście do Rzeczywistości i Niezawodność


Nie walczy z rzeczywistością, tylko z nią pracuje


Kiedy na horyzoncie pojawia się problem, osoba godna zaufania szuka rozwiązania, a nie winnych.


Nie okazuje rozgoryczenia, bo wie, że najważniejszy jest stan umysłu.


Nawet w sytuacji bez wyjścia, podejmuje działania, które przynoszą pozytywne efekty.


Taka osoba działa w sposób proaktywny, reagując szybko i efektywnie na pojawiające się problemy, zamiast czekać na ich eskalację.


Jednocześnie nie traci czasu i energii na bezowocne zmartwienia o rzeczy, na które nie ma wpływu.


Zachowuje zdolność rozumowania nawet w obliczu intynsywnych emocji


Tworzenie związku to prawdziwa przyjemność z osobą, która potrafi słuchać i prowadzić dialog - i to nawet wtedy, gdy emocje są bardzo intensywne, bo sytuacja wymaga odwagi lub wytrwałości.


Taka osoba stara się zrozumieć Twoją perspektywę, nawet jeśli jest to niełatwe lub niezgodne z jej osobistymi przekonaniami. Jest bardzo empatyczna i wie, jak ważne w podejmowaniu decyzji są emocje.


Nie kieruje się tylko logiką, ale także intuicją i wewnętrznym głosem. Dzięki temu, jest w stanie zaoferować unikalną perspektywę i wniesie cenne spojrzenie na sprawy, które do tej pory wydawały się skomplikowane lub trudne do rozwiązania.


W związku z nią zawsze masz pewność, że Twoje emocje są słyszane i docenione, a decyzje podejmowane w sposób harmonijny i korzystny dla obu stron.


Jest konsekwentna/y, dlatego możesz na niej/ na nim polegać


Jeśli szukasz miłości swojego życia, koniecznie wybierz kogoś, kto cechuje się spójnością zachowania.


Taka osoba jest konsekwentna, autentyczna i szczerze wyraża własne uczucia i myśli, co daje Ci poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.


Dla kontrastu, osoby, potrafiące stać się z chwili na chwilę innym człowiekiem, powinny budzić w Tobie podejrzenia. Nigdy nie wiadomo, kiedy pokażą swoje gorsze oblicze i na co jeszcze je stać.


Skoncentruj się na szukaniu partnera, który jest spójny i autentyczny. Takie osoby są w stanie stworzyć trwały, wartościowy i pełen miłości związek.


Nie bierze wszystkiego do siebie


Osoba, która ma zdrowy dystans do siebie i nie przesadza z reakcjami, ma dużo większe szanse na szczęśliwe i spełnione życie. Potrafi śmiać się z własnych pomyłek i słabości, a jej optymistyczne spojrzenie na świat sprawia, że nie tylko ona, ale również jej bliscy mają słodszą egzystencję.


Natomiast, kiedy ktoś przesadnie dba o swój wizerunek i łatwo się obraża, może mieć tendencje do skupiania się na sobie, a nie na Twoich potrzebach.


Dlatego warto zwracać uwagę na to, jak dana osoba radzi sobie ze swoim ego i czy potrafi podejść do siebie z przymrużeniem oka.


Szacunek i Odwzajemnianie


Szanuje Twoje granice


W związku, osoba o zdrowych emocjach pragnie bliskości i intymności, a nie wtargnięcia w Twoje życie i decydowania o Tobie.


Wie, że bycie z Tobą w romantycznej relacji nie jest wymówką na brak dobrych manier i kontrolowanie Ciebie.


Bezpieczna osoba ceni Twoją autonomię.


Szanuje to, że jesteś odrębną jednostką i masz własne preferencje.


Ma empatię, dlatego naturalnie bierze pod uwagę Twoje uczucia i granice w każdej sytuacji.


Nie wmawia Ci jak powinnaś/ powinieneś się czuć!


Nie udaje, że zna Cię lepiej niż Ty sam(a), żeby kontrolować Twoje zachowanie.


Daje coś od siebie


Osoba, z którą dobrze jest mieć wspólne plany na przyszłość to taka, która hojnie poświęca Ci czas i uwagę.


Wspólne wyjście do restauracji sugeruje, że ludzie o siebie dbają. A jednak, jeśli Twoja towarzyszka/ towarzysz nie obdarza Cię pełnią uwagi i zajmuje się telefonem zamiast prowadzić ciekawą rozmowę, patrząc Ci w oczy, może być toksyczna/y.


Podobnie z prezentami. Fajnie jest dostać coś ładnego, ale co jeśli wciąż jesteś obdarowywana/y tym, czym interesuje się Twój partner, a nie tym, co sprawiłoby Ci największą radość? Prawdopodobnie wypełniasz w życiu partnera konkretną funkcję. Nie dostrzega Ciebie jako osoby. Odgrywasz fantazję, w której liczy się jego wizja siebie, a nie Ty. Taka osoba łatwo zmienia partnerów i może mieć zaskakujący romans z kimś mniej atrakacyjnym.


Potrafi być elastyczna/y i iść na kompromis


Bezpieczna osoba umie współpracować i znaleźć rozwiązanie, które zadowoli Was oboje.


Rozumie, że niepowodzenia i różnice zdań są częścią życia i potrafi się jakoś pocieszyć, bez naciskania, żeby inni się za wszelką cenę dostosowywali.


Nie masz przy niej/ przy nim wrażenia, że musisz rezygnować ze swoich preferencji czy potrzeb, bo w przeciwnym razie atmosfera będzie nieprzyjemna.


Toksyczna osoba nie lubi iść na jakikolwiek kompromis. Co gorsze, ma skłonności do mszczenia się za jakąkolwiek formę sprzeciwu.


Niektóre toksyczne osoby zachowują się czasami jak dwuletnie dziecko z napadem szału, które będzie robiło z Twojego życia piekło, dopóki nie wykonasz wszystkiego dokładnie tak, jak on(a) chce.


Panuje nad sobą


Osoba, z którą warto się zaangażować w relację jest dojrzała emocjonalnie.


Jeśli ktoś łatwo się irytuje, okazuje poczucie wyższości nad innymi i zachowuje się jakby życie powinno dostosowywać się do jego zachcianek, na rzeczy jest coś poważnego.


Czujesz, że stąpasz po skorupkach, bo Twój nieodpowiedni ruch może wywołać burzę? Na 100% masz do czynienia z kimś toksycznym. Czas się wymeldować.


Próbuje zrozumieć Twój punkt widzenia


Dobra partnerka/ partner niekoniecznie się z Tobą zgadza, ale zawsze próbuje zrozumieć Twoje postrzeganie rzeczywistości.


Jeśli partnera nie obchodzi to, w jaki sposób myślisz, to... Zgadnij co? Nie jest bezpiecznie się z kimś takim wiązać.


Mówi prawdę


Pamiętaj! Mówienie, że mówi się prawdę nie oznacza mówienia prawdy. Jeśli ktoś coś mówi, to znaczy, że to mówi, a nie że tak właśnie jest.


A jeśli ktoś chlubi się tym, że jest szczery, to hmm... Pomyśl. Dla uczciwej osoby szczerość to naturalny stan i nie chwaliłaby się tym.


Jeśli zauważasz, że Twoja dziewczyna/ chłopak nagina fakty, to uświadom sobie, że absolutnie nie jest godna/ godny Twojego zaufania. Z czasem będą się pojawiały coraz gorsze niespodzianki i, niestety, takie tendencje zostają do końca życia.


Przeprasza i podejmuje próby pogodzenia się


Zdrowy emocjonalnie człowiek chce być odpowiedzialny za swoje czyny.


Niebezpieczna osoba, np. taka z narcystycznym zaburzeniem osobowości, nie przeprasza szczerze, nawet gdy zrobi Ci coś EKSTREMALNIE przykrego. Co prawda może wydusić z siebie Przepraszam, ale szybko zmieni temat. Dla przykładu, zapyta Cię, czy myślisz, że jest z tego dumna i poprosi, żeby już o tym nie mówić, bo źle się czuje. Zignoruje potrzebę wyjaśnienia sytuacji i emocjonalnego wsparcia.


Typowa dynamika u takiej osoby to zaprzeczanie wszystkiemu nawet w obliczu dowodów, robienie ofiary z siebie i, nierzadko, zrzucenie winy na Ciebie.


Wrażliwość na Twoje potrzeby i pragnienia


Czujesz się bezpiecznie, dzięki jej/ jego empatii

Empatia, czyli zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób i przyjęcia ich perspektywy myślenia to podstawa szczęśliwych relacji międzyludzkich.

Nie ignoruje Twoich uczuć. Bierze je pod uwagę.


Widać, że potrafi sobie wyobrazić Twoje doświadczenie i jest na nie wrażliwa/y.


Czujesz się widziana/y i rozumiana/y


Jesteś dla niej/ dla niego interesującą osobą i jest Ciebie ciekawa/y.


Pamięta, co im o sobie mówiłaś/eś i nawiązuje do tego w rozmowach.


Podoba jej/ mu się to, że myślisz nieco inaczej i im więcej ze sobą rozmawiacie, tym więcej o sobie wiecie i stajecie się sobie bliźsi.


Nie ma dziur w pamięci i nie narzeka na słabą pamięć. Taka informacja o początkach Alzheimera to nie jest coś, czym ludzie by się chwalili, gdyby nie stał za tym konkretny interes. Powiedzmy, że alibi w razie mieszania Twoich opowieści ze słowami kogoś innego z Tindera.


Chętnie Cię pociesza i daje się pocieszyć


Kiedy czujesz jakbyś chodził(a) pod burzową chmurką, osoba, z którą bezpiecznie wejść w relację, będzie się starała Ciebie wysłuchać i rozpromienić albo zwyczajnie da Ci do zrozumienia, że jest przy Tobie.


Niebezpieczna osoba wycofa się lub zezłości, że źle wpływasz na jej nastrój.


Ma zdolność autorefleksji i chce się zmieniać na lepsze


Bezpieczna dla Ciebie osoba ma zdolność do refleksji nad sobą i cieszy się z bliskości oraz z otwartej komunikacji. Chce przegadać ważne rzeczy.


Toksyczna osoba sprawia czasem wrażenie, jakby brakowało jej zdrowego rozsądku. Drobna zmiana w jej własnym zachowaniu mogłaby odmienić jej życie na diametralnie lepsze, ale ona nie są w stanie tego dostrzec. Woli powtarzać wciąż te same błędy i winić za wszystko otoczenie.


Potrafi się śmiać i dobrze bawić


Łatwym testem na toksyczność potencjalnego partnera jest obserwowanie jej/ jego postawy podczas przyjemnych chwil. Tak, nie potrzeba żadnych trudności, aby pokazał(a) prawdziwe oblicze.


Niebezpieczna osoba zawsze znajdzie sobie problem. Możecie być na wakacjach w cudownym miejscu, a i tak będzie narzekać.


Oczywiście, każdy może czasem być mniej przyjemny, ale z toksyczną osobą są to sytuacje w stylu, że Ty masz urodziny, a on(a) zrobi aferę o jakiś drobiazg, tak że Ci się odechce świętowania. Albo podczas pieszczot rzuci jakiś nieprzyjemny komentarz, który podburzy Twoją wiarę w siebie.


Cieszysz się podczas Waszego spotkania


Dojrzała emocjonalnie osoba potrafi generować pozytywne emocje i dlatego ogólnie jest zadowolona z życia.


W towarzystwie bezpiecznej osoby czujesz odprężenie i przyjemność, i to nawet podczas codziennych czynności, takich jak wspólne przygotowywanie posiłku i zakupy.


Czas na miłość


Paradoksalnie, tkwienie w korku z emocjonalnie dostępną osobą może być milsze niż pobyt z osobą z zaburzeniem osobowości w 5-gwiazdkowym hotelu na rajskiej wyspie.


Mam nadzieję, że znajomość pozytywnych cech i postaw pomoże Ci dobrze zainwestować Twoje uczucia. Im więcej dobrych cech widzisz w nowo poznanej osobie, tym większe szanse na szczęśliwą relację.


A może Ty znasz jakieś ważne czerwone flagi albo zielone światełka?


bottom of page