top of page

Dlaczego nie warto pić (dużo) kawy

Poznaj naukowe powody, dla których warto zamienić kawę na napój zdrowszy dla Twojego mózgu.

Filiżanka espresso. Dlaczego nie warto pić kawy?

Kawa to jeden z głównych czynników, które sekretnie skradają Twój umysł. Odrobina kawy nie zaszkodzi, ale więcej niż odrobina ma znaczący wpływ na pogorszenie się funkcjonowania Twojego mózgu.

  • Kawa obniża ciśnienie krwi w mózgu, podobnie jak alkohol oraz palenie papierosów czy marihuany. Słaby dopływ krwi do mózgu to najmocniejszy predyktor choroby Alzheimera.

  • Kawa to narkotyk. Co prawda najpopularniejszy na świecie, a jednak uzależnia. Osoby pijące dużo kawy skarżą się na zamglony umysł i słabszą pamięć.

  • Kawa podnosi poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Zwróć uwagę, czy nie odczuwasz po napiciu się jej niepokoju, tzn. coffee jitters.

  • Kawa powoduje odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha. Dzieje się tak właśnie przez zwiększony kortyzol.

  • Kawa kurczy Twój hipokamp, obszar mózgu odpowiedzialny m. in. za pamięć.

  • Kawa może zaburzać Twój sen, a to oznacza ograniczenie kluczowych funkcji snu:

  • oczyszczania mózgu

  • oraz porządkowania wspomnień.

Matt Walker, autor książki Dlaczego śpimy, zauważa w rozmowie z Andrew Hubermanem, że na truciznę składa się doza i czas. Intensywność działania kofeiny zmniejsza się o połowę w ciągu 5-6 godzin od wypicia kawy. Po 10-12 godzinach nadal krąży w Tobie ćwiartka początkowej dawki. Matt sugeruje, aby nie pić kawy później niż 10 (w ostateczności 8) godzin przed planowanym zaśnięciem. Choć zaśnięcie z kofeiną w organizmie jest możliwe, głębokość i jakość snu są zdecydowanie obniżone.


Najgorszy skutek uboczny kawy


Spośród negatywnych skutków picia kawy, najbardziej martwiącym jest osłabienie przepływu krwi w mózgu. Pod wpływem kawy zmniejsza się on nawet o 30%!


Czy kawa dodaje energii?


Poranna kawa budzi w nas wrażenie przypływu energii.


W rzeczywistości mała czarna blokuje receptory adenozyny sygnalizującej zmęczenie. Nie dodaje nam sił, a tylko maskuje uczucie zmęczenia.


Na szczęście, po całkowitym odstawieniu kawy doświadcza się wzrostu sił witalnych.


Jak odstawić kawę?


Doktor Daniel Amen zaleca swoim pacjentom, aby odstawiali kawę stopniowo. Piją jej o 5% mniej każdego dnia. W ten sposób nie odczuwają skutków ubocznych, na przykład bólu głowy.


Udało się to Jeffowi, pilotowi, który nie wyobrażał sobie życia bez kawy. Odstawienie kawy tym sposobem zajęło mu trzy tygodnie. W rezultacie, odkrył nowe pokłady energii i zaczął cieszyć się klarownością umysłu, jakiej dawno nie doświadczał.


Dodatkowym bonusem zrezygnowania z picia kawy mogą być spore oszczędności.

bottom of page