Czy zastanawia Cię, dlaczego niektóre osoby przyciągają do siebie szczęście i sukces? Sekretem nie zawsze jest wyjątkowy talent, lecz coś, co masz na wyciągnięcie ręki – wdzięczność. To nie tylko modne słowo; to potężne narzędzie, które słynne osoby jak Jim Carrey znają i, z którego korzystają od dawna. A Ty?
Wiele badań sugeruje, że uczucie wdzięczności jest dla nas dobre. Nie ma w tym niespodzianki, ale fajna wiadomość jest taka, że przywołanie emocji wdzięczności jest super łatwe. Nawet w okropnych okolicznościach życiowych da się znaleźć coś, za co można poczuć wdzięczność i doświadczyć korzyści z tego stanu umysłu.
Jest też mądre, żeby to zrobić.
Pobierz przykładową stronę Dziennika Wdzięczności:
Dlaczego warto przywołać uczucie wdzięczności?
Pewnie wiesz, że istnieją dwa stany ciała i umysłu:
Zrelaksowany – rest & digest, kiedy organizm czuje się bezpiecznie i regeneruje się, a umysł jest otwarty na eksplorację. Gdy jesteś zrelaksowany, czujesz się ekspansywnie w swoim ciele.
Zestresowany – taki survival mode albo fight or flight. W stanie nagłego zagrożenia jest to doskonała reakcja organizmu, ale kiedy utrzymuje się długo, staje się totalną stratą energii. Choć w trybie przetrwania jest się wyczulonym na niebezpieczeństwa, ciągły high alert sprawia, że reaguje się też na nieistotne bodźce. W razie prawdziwego zagrożenia, ma się mniej siły i słabszą efektywność. W ciele, survival mode jest odczuwany jako napięcie.
Kiedy Twój układ nerwowy jest spokojny, o wiele lepiej funkcjonujesz.
Właśnie dlatego, warto umieć się zrelaksować zawsze wtedy, kiedy nic nam nie grozi, a niepotrzebnie aktywował się tryb przetrwania. Np. gdy jesteśmy rozżaleni przeszłością, zamartwiamy się przyszłością albo denerwujemy się na kogoś lub jakąś sytuację.
Wdzięczność to najprostszy sposób, by uspokoić układ nerwowy.
Wdzięczność nakierowuje uwagę na to, co dobre, a więc na to, co przynosi Ci ulgę, sprawia przyjemność; na to, co lubisz i co jest zgodne z Twoimi najgłębszymi pragnieniami.
Wdzięczność wprowadza Twój umysł w stan, który pozwala Ci dostrzec nowe możliwości i rozwiązania. To pozytywny priming, a priming jest dla umysłu tym, czym Rolex dla nadgarstka.
Warto praktykować wdzięczność również po to, by zrobić sobie przerwę od negatywnych emocji.
Wiele osób jest uzależnionych od negatywnych doznań i przez to przyciągają do siebie jeszcze więcej problemów. To dlatego godzinami narzekają na swoją sytuację zamiast zauważyć to, co jest wspaniałe, wziąć głęboki oddech i intencjonalnie wpływać na swoje życie.
Transurfing i Prawa Wszechświata
Transurfing to przełączanie rzeczywistości na inną, bardziej pożądaną ścieżkę (lifeline). Jeśli słyszałeś o tej fascynującej koncepcji Vadima Zelanda, to skojarzysz, że tam też wdzięczność odgrywa kluczową rolę.
Podstawowym założeniem transurfingu jest przekonanie, że to, czego pragniesz, już istnieje w jakiejś wersji rzeczywistości – musisz tylko dostroić się do tej wersji.
Według koncepcji transurfingu nie ma sensu prosić moce wyższe o to, czego pragniesz. Prawa Wszechświata są absolutnie bezstronne, całkowicie obojętne na prośby, skargi i ból. Kolejny punkt dla psychopatów.
Inaczej jest z wdzięcznością, która przypomina z natury bezwarunkową miłość. Gdy doświadczasz szczerego uczucia wdzięczności, emanujesz twórczą energią, a tym samym możesz zmieniać rzeczywistość. Nie ma w tym żadnej magii. To tylko neuronauka.
Jeśli masz potrzebę modlenia się, polecam modlitwy dziękczynne. Siła sugestii i wdzięczności pomogą osiągnąć Ci to, czego chcesz.
Podobne idee znajdziesz w klasycznej książce The Science of Getting Rich, Wallace'a D. Wattlesa, która opisuje, jak odczuwanie wdzięczności jest niezbędnym elementem wzbogacania się:
Pozwalanie swojemu umysłowi na skupianie się na tym, co gorsze, oznacza stawanie się gorszym i otaczanie się tym, co gorsze.
Jesteśmy myślącą substancją, a myśląca substancja przyjmuje formę tego, o czym myśli.
Wdzięczny umysł jest skoncentrowany na tym, co najlepsze, dlatego dąży do stania się najlepszym. Przyjmuje formę lub charakter najlepszego i otrzymuje to, co najlepsze.
Kultywuj nawyk odczuwania wdzięczności za każdą dobrą rzecz, która Ci się przydarza. Wszystko przyczyniło się w pewien sposób do Twojego rozwoju, dlatego obejmuj wdzięcznością wszystko, co Cię spotyka.
Nie trać czasu na myślenie ani mówienie o niedociągnięciach i złych czynach innych ludzi.
To wszystko sprawi, że będziesz w harmonii z dobrem w każdej sytuacji i dobro we wszystkim będzie się do Ciebie zbliżać.
Wattles proponuje konkretne kroki, aby wykorzystać moc wdzięczności:
Formułuj swoje pragnienia w pozytywny sposób. Zamiast skupiać się na tym, czego Ci brakuje, skoncentruj się na tym, czego pragniesz, jakby to już było Twoje.
Wyrażaj wdzięczność każdego dnia. Codziennie poświęć chwilę na wyrażenie wdzięczności za to, co masz.
Działaj z wdzięcznością. Twoje działania powinny odzwierciedlać wdzięczność, jaką odczuwasz. Zamiast działać z pozycji braku, działaj z pozycji dostatku.
Wdzięczność w Psychologii Pozytywnej
Martin Seligman, jeden z pionierów psychologii pozytywnej, przeprowadził wiele eksperymentów nad wpływem wdzięczności na dobre samopoczucie.
Jedno z jego najciekawszych badań dotyczyło pisania listów wdzięczności. Seligman poprosił uczestników, aby napisali i dostarczyli osobiście list do kogoś, komu są wdzięczni. Wśród badanych były także osoby z depresją.
Efekt?
Uczestnicy odczuwali znaczny wzrost szczęścia i redukcję depresji – a co najważniejsze, te pozytywne efekty utrzymywały się nawet przez kilka miesięcy po wykonaniu zadania!
Sutry Jogi i wdzięczność
Wdzięczności nie pominięto w starożytnych tekstach. W Sutrach Jogi Patanjaliego, pojawia się pojęcie santosha, które oznacza zadowolenie i wdzięczność.
Santosha wchodzi w skład zasad Niyama w ośmiu gałęziach jogi.
Sutra 2.42 mówi:
Kiedy jesteśmy w zgodzie ze sobą i zadowoleni z siebie i z innych,
odczuwamy najwyższą radość.
Według jogicznych nauk, praktyka zadowolenia i wdzięczności prowadzi do wewnętrznego spokoju i jest kluczowa dla osiągnięcia stanu samadhi – oświecenia.
Dharma: Życie w zgodzie z samym sobą
W kontekście wdzięczności warto wspomnieć o koncepcji dharmy. Dharma pochodzi z tradycji wedyjskiej i buddyjskiej, gdzie oznacza naturalny porządek rzeczy, prawo lub obowiązek, który każdy powinien wypełniać. Każdy ma unikalną dharmę – życiową ścieżkę – która jest zgodna z jego wewnętrzną naturą i talentami.
Deepak Chopra w książce Dostatek (Cudowna książka. Właśnie ją czytam 🙂) mówi o tym, że gdy doceniasz to, co już jest Twoje i realizujesz własne zamiłowania, a nie oczekiwania innych, żyjesz w zgodzie ze swoją dharmą i bogactwo przychodzi naturalnie.
Unikalne wartości i talenty, które wnosisz do świata, zostają docenione, a to, co dajesz, wraca do Ciebie z wielokrotną siłą. Pieniądze to jedynie kompensacja. Nie należy ich ani pożądać, ani się ich bać!
Podobną do dharmy koncepcję odnajdziesz w filozofii taoistycznej, opisanej w Tao Te Ching. Życie zgodne z Tao – naszą prawdziwą naturą – prowadzi do harmonii i obfitości.
Ciekawe ćwiczenie na wdzięczność
Zapisywanie rzeczy, za które jesteś wdzięczny, to doskonały początek, ale istnieją także inne, bardziej interaktywne metody praktykowania wdzięczności.
Stwórz kapsułę wdzięczności
Wybierz słoik, pudełko lub dowolny pojemnik.
Każdego dnia zapisz na małej kartce jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczny, i wrzuć ją do kapsuły.
Po pewnym czasie, np. po miesiącu lub roku, otwórz kapsułę i przeczytaj wszystkie notki.
Takie doświadczenie pozwala zobaczyć, jak wiele dobrych rzeczy wydarza się w Twoim życiu i pomaga utrzymać pozytywne spojrzenie na świat.
Wdzięczność to cecha ludzi sukcesu
Tak działa magia wdzięczności w praktyce:
Oprah Winfrey Znana ikona mediów wielokrotnie podkreślała, że codzienna praktyka wdzięczności była jednym z kluczowych elementów jej sukcesu. Od lat prowadzi dziennik wdzięczności, w którym zapisuje pięć rzeczy, za które jest wdzięczna każdego dnia.
Jim Carrey Zanim stał się sławnym aktorem, Jim Carrey wypisał sobie czek na 10 milionów dolarów za usługi aktorskie i trzymał go w portfelu. Regularnie wyobrażał sobie, że jest już bogaty i odnosi sukcesy. Kilka lat później otrzymał dokładnie taką sumę za rolę w filmie Głupi i głupszy.
John Assaraf Jeden z autorów książek z serii The Secret, opowiada, jak wizualizował swoje idealne życie i wymarzony dom. Po latach odkrył, że dokładnie taki dom, jaki miał na swojej tablicy marzeń, rzeczywiście kupił, nie zdając sobie z tego sprawy.
Jak zacząć odczuwać więcej wdzięczności?
Wdzięczność to przyjemne uczucie i potężne narzędzie, które może pomóc Ci przyciągnąć do siebie to, czego pragniesz, i sprawić, że będziesz cieszyć się każdą chwilą życia.
Zacznij od małych kroków.
Każdego dnia – po przebudzeniu lub przed zaśnięciem – zapisz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny.
Próbuj dostrzegać te drobiazgi i ulotne chwile radości, które wcześniej mogły umknąć Twojej uwadze. Kiedy zaczniesz to robić regularnie, zauważysz, jak Twoje podejście do życia się zmienia.
Przekształć swoje spojrzenie na świat na wdzięczność za to, co jest dobre. Dostrzeż dobro wokół siebie i odkryj magię wdzięczności.