top of page

Czy podążasz drogą prawdziwego mężczyzny? (David Deida)

Zaktualizowano: 1 lut 2023

David Deida to specjalista w dziedzinie seksualnej duchowości. W książce Droga prawdziwego mężczyzny (The Way of the Superior Man) radzi jak żyć w zgodzie z własnymi celami i stworzyć życie seksualne, o jakim marzysz. Oto podsumowanie książki.

Droga prawdziwego mężczyzny. Autor: David Deida
Droga prawdziwego mężczyzny

Książka dzieli się na kilka zagadnień o życiu, kobietach i intymności. Poniżej podsumowuję rozdział pierwszy Droga mężczyzny dotyczący ogólnego podejścia do życia i kobiet.


Zagadnienia w książce Droga prawdziwego mężczyzny

Według autora każdy moment oczekiwania jest momentem straconym, więc zaczynamy!Droga mężczyzny
1. Porzuć nadzieję na pojawienie się lepszych okoliczności.


Myślenie, że rzeczy zmienią się kiedyś w jakiś fundamentalny sposób jest złudne.


Nie warto wierzyć w to, że któregoś dnia wszystko się odmieni.

 • Już teraz rób to, co kochasz i to, co chciałbyś się robić w przyszłości. Wygospodaruj na te czynności godzinę dziennie, mimo wszystkich ograniczających Cię zobowiązań.

 • Jeśli nadal tego nie robisz albo jesteś w stanie tego robić, to Twoje fantazje na przyszłość pozostają jedynie fantazjami.

 • Na przykład, ograniczenia finansowe nigdy nie powstrzymały mężczyzny, który naprawdę chciał coś zrobić. Dostarczają tylko wymówek mężczyźnie, który w ogóle nie był chętny, by podjąć się wyzwania.

 • Podobnie, można żyć złudzeniami, że partnerka fundamentalnie się zmieni.

 • Załóż, że kobieta, z którą jesteś, już zawsze będzie właśnie taka, jaka jest.

 • Jeśli jej zachowanie lub nastroje są nie do zniesienia, rozstań się i nie oglądaj się za siebie. Ona nigdy się jej nie zmieni.

 • Jeśli zachowania kobiety są tylko niezrozumiałe, zdaj sobie sprawę, że zawsze tak będzie. To, co kobiece, zawsze będzie wydawało się chaotyczne i skomplikowane z męskiej perspektywy. Odnajdź humor w niekończącej się emocjonalności kobiety.

 • Gdy zauważasz, że próbujesz się coś naprawić w kobiecie, odpuść, zrelaksuj się i daj jej miłość, dotykając ją i mówiąc, że ją kochasz.

 • Żyj w pełni i dziel się swoimi talentami wśród wszelkich życiowych wyzwań zamiast oczekiwać na wyimaginowaną przyszłość, która nigdy nie nadejdzie.2. Żyj z otwartym sercem, nawet jeśli to boli.


Zamykanie się na ból jest zaprzeczeniem prawdziwej natury mężczyzny.


Lepiej, by mężczyzna żył ze zranionym sercem niż z zamkniętym. Nawet cierpiący w bólu, powinien działać ze spontanicznością i miłością.


Męska inteligencja może się w pełni ujawnić tylko w postawie otwartej.


W momentach automatycznego zamykania się w stresowej sytuacji, praktykuj otwieranie się:

 1. Stój lub siedź prosto i w pełni, z otwartym przodem ciała, zrelaksowaną klatką piersiową i brzuchem; tak, aby splot słoneczny nie był napięty; szeroko i swobodnie.

 2. Oddychaj głęboko poprzez klatkę piersiową i splot słoneczny, aż do brzucha.

 3. Patrz prosto w oczy osobie, z którą jesteś, odczuwając własny ból oraz wyczuwając tę osobę.

Zamknięte ciało jest niezdolne do odczuwania subtelnych wskazówek i sygnałów, a zatem niezdolne do działania na mistrzowskim poziomie.3. Żyj tak, jakby Twojego ojca nie było.


Wyobraź sobie, jak byś żył, gdybyś nie próbował zadowolić swojego ojca ani udowodnić mu, że jesteś godny miłości.


Jak byś funkcjonował, gdybyś nie był obciążony efektami jego krytyki?


Praktykuj uwalnianie się od nierealnych wymagań, które wniknęły głęboko w Twoją samoocenę. Przez trzy kolejne dni wykonuj choć jedną aktywność dziennie, której unikałeś lub którą tłumiłeś ze względu na wpływ ojca.4. Znaj swoje prawdziwe granice i nie udawaj.


Mężczyzna nie powinien udawać bardziej oświeconego niż jest, ale też nie powinien powstrzymywać się przed spełnianiem swojego potencjału.


Gdzie znajdują się granice mężczyzny jest mniej ważne niż to, by szczerze żył na swojej granicy, w kontraście do bycia leniwym lub okłamywania samego siebie.


Twoje granice są tam, gdzie jesteś w stanie dotrzeć albo tam, gdzie kompromitujesz swoje talenty i poddajesz się lękowi.

 • Na jakim etapie lęk powstrzymuje Cię przed włożeniem większego wkładu w ulepszenie życia albo zarabianiem więcej lub w przyjemniejszy sposób?

 • Gdybyś był absolutnie wolny od lęku, czy zarabiałbyś dokładnie w taki sam sposób jak teraz?


Istnieją różne podejścia do lęku:

 1. Możesz być nieświadomym lęku, czyli udawać przed samym sobą, że go nie ma.

 2. Możesz być świadomym lęku, ale nie chcieć zmian, mimo, że nowy styl życia byłyby bliższy temu, czego naprawdę chcesz w Twoim życiu. Na przykład, możesz wybrać pracę, z którą czujesz się bezpiecznie i wygodnie, ale bez życia. Możesz zrezygnować z miłości, by unikać zranienia.

 3. Możesz być świadomym lęku i działać mimo strachu.

W dwóch pierwszych wypadkach, nie budzisz zaufania innych mężczyzn.


Zaufanie mężczyzn budzi się tylko wtedy, gdy żyje się na swojej właściwej granicy i pomaga innym mężczyznom robić to samo.


Wolny mężczyzna może zdać sobie sprawę ze swojego lęku, bez ukrywania go i ukrywania się przed nim.


Honoruj swoją granicę i swoje wybory. Bądź ze sobą szczery odnośnie tych wyborów.5. Zawsze utrzymuj Twoje najwyższe urzeczywistnienie.


 • Uczyń z życia proces stawania się sobą na najwyższym poziomie.

 • Pomyśl, ile uwagi poświęcałeś dzisiaj wydarzeniom, ludziom, myślom i doświadczeniom, a ile temu, co jest źródłem, z którego to wszystko wypływa?

 • To źródło jest niezmienne i zawsze obecne. Wczuj się w nie i na nowo podejdź do pracy, intymności, rodziny i twórczości.

 • Medytuj, kontempluj lub módl się codziennie. Spędzaj czas z ludźmi, którzy Cię inspirują i którzy zdają się odzwierciedlać to źródło wszystkiego.

 • Gdy jesteś dobrze ugruntowany w czymś większym niż życie, łatwo iść przez nie z humorem, wiedząc, że każde zadanie to tylko złudzenie konieczności.

 • Nic, co się kiedykolwiek wydarzyło, nie odmieniło tego, kim jesteś w głębi siebie.6. Nigdy nie zmieniaj zdania po to, by zadowolić kobietę.


 • Słuchaj Twojej kobiety uważnie, ale podejmuj własne decyzje. Jeśli kobieta zasugeruje coś, co zmieni Twoją perspektywę, podejmij nową decyzję bazując na tej perspektywie.

 • Jednak nigdy nie działaj wbrew swojej wiedzy i intuicji, tylko po to, żeby się przypodobać kobiecie albo uniknąć konfliktu. Takie podejście osłabi Was oboje. Z jednej strony, osłabi zaufanie kobiety do Twojej mądrości. Z drugiej strony, własne poczucie braku autentyczności osłabi Twoją zdolność działania z przejrzystością.

 • Bądź otwarty na uwagi i bierz odpowiedzialność za własne czyny. Nie zrzucaj winy na innych.

 • W porządku jest się mylić. Ważne, by chcieć się dowiedzieć, czy miało się rację czy nie, i dzięki temu doświadczeniu zwiększyć efektywność przyszłego działania.7. Twoje cele mają priorytet nad Twoim związkiem.Aby pozostać autentycznym, Twoim priorytetem muszą być Twoje cele.

 • Nie chodzi o to, aby rezygnować ze związku lub zaniedbywać kobietę, a raczej o to, by nie odkładać swojej misji na później, po to, by spędzić więcej czasu z kobietą.

 • Kobieta będzie się czuła bardziej spełniona otrzymując Twoją niepodzielną uwagę i przeżywając intensywne miłosne uniesienie przez pół godziny dziennie niż przesiadując godzinami, podczas gdy Twoja uwaga jest podzielona, a obecność chwiejna.

 • Czas spędzony z kobietą powinien być czasem, w którym pragniesz z nią być ponad wszystko. Jeśli wolałbyś robić coś innego, ona to odczuje i to przełoży się na brak satysfakcji dla Was oboje.

Lepiej spędzić z kobietą mniej czasu, ale poświęcić jej pełną uwagę, a następnie powrócić do wypełniania swojej misji.


8. Wychylaj się tuż poza granicę swoich możliwości. • Rozwój mężczyzny jest optymalny wtedy, gdy wychyla się on nieco poza granicę swoich możliwości.

 • Lęk przed lękiem sprawia, że żyje się na dużo niższym poziomie od swojego potencjału lub, przeciwnie, prowadzi się napięte i nieszczere życie, w którym wszystkie chwile umykają.

 • Mężczyzna nie powinien być leniwy i ulegać stagnacji w strefie komfortu.

 • Nie powinien też pchać za daleko poza swoją krawędź możliwości, niepotrzebnie się stresując i uniemożliwiając sobie adekwatne przetworzenie przeżywanych doświadczeń.

 • Oba podejścia wypływają z braku pewności siebie i są nastawione na ucieczkę od niechcianego stanu umysłu, zwykle lęku.

 • Wychylaj się lekko, tuż poza krawędź swojego lęku.

 • Twój lęk to najwyraźniejsza definicja Ciebie. Powinieneś go znać i przestać czuć się z nim niekomfortowo. Bycie w kontakcie ze swoim lękiem pozwala na dokonanie się prawdziwej transformacji.

 • Zdolność bycia obecnym w danej chwili, włączając w to uczucie lęku, bez prób ucieczki od niego, tworzy stan ożywionej spontaniczności. Sprawia, że jest się gotowym na to, co nieznane.

 • Zawładnij swoim lękiem, pochyl się tuż ponad nim. W każdym aspekcie Twojego życia.9. Rób wszystko dla miłości.


 • Mężczyzna powinien penetrować świat tak samo jak penetruje swoją kobietę: nie jedynie dla swojego zysku i przyjemności, ale by potęgować swoimi darami miłość, otwartość i głębię.

 • Następnym razem, gdy weźmiesz w objęcia swoją kobietę, pomyśl o Twoim najgłębszym życiowym pragnieniu. Poczuj, dlaczego w ogóle robisz cokolwiek w życiu i dlaczego jednoczysz się ze swoją partnerką. Może być wiele mniejszych powodów, ale co jest najgłębszą, ostateczną przyczyną?

 • Dla wielu mężczyzn ostateczny powód robienia czegokolwiek w życiu wiąże się z odkryciem ich najgłębszej prawdy, cieszeniem się całkowitą wolnością i miłością oraz dzieleniem się swoimi pełnymi talentami.

 • Gdy mężczyzna podarowuje dar szczerej miłości swojej kobiecie, penetruje ją i otwiera ją na miłość ponad wszelkie ograniczenia. By otworzyć kobietę, tak samo jak by otworzyć świat, potrzeba autentyczności, wytrwałości i odwagi serca. By penetrować chaos i zamknięcie, potrzeba wrażliwości, spontaniczności i silnej łączności ze swoją najgłębszą prawdą.

 • Niektórzy mężczyźni zadowalają się odrobiną wolności i miłości oraz dzieleniem się swoimi cząstkowymi darami. Na przykład, cieszą się wolnością, by kupić fajne auto, dość często się kochać czy trochę dłużej pospać w weekend. Wspierają jakiś dobroczynny cel albo kupują ukochanej pierścionek z diamentem. Wciąż jednak czegoś im brakuje. Gdzieś w tle mają pragnienie, by pójść ponad to, uwolnić się i w pełni cieszyć się życiem – bez poczucia ograniczenia, samotności, napięcia i lęku. Tacy mężczyźni odnoszą wrażenie, że ich największy dar pozostaje niewykorzystany. Życie wydaje się w pewnym sensie fałszywe.

 • Wielu mężczyzn ledwie szturcha kobietę: kilka orgazmów, kilka momentów bliskości i przejście do codziennych spraw. [To i tak nieźle jak na nasze czasy, w których ludzie uprawiają mniej seksu.] Podobnie, wielu mężczyzn poszturchuje świat w przeciętny sposób, zarabiając trochę pieniędzy i przykładając się do polepszenia rzeczywistości tylko na tyle, by pozbyć się uczucia, że ich życie idzie totalnie na marne.

 • Większość mężczyzn jest w stanie zwiotczałości, powodowanym wątpliwościami i niepewnością. Część z nich powstrzymuje swój naturalny popęd z powodu lęku. Dlatego angażują się w kobietę i świat jedynie na tyle, by wydobyć przyjemność i komfort, a tym zakamuflować poczucie fałszu i niekompletności.

 • Kochaj z głębi Twojego wnętrza i bez powstrzymywania się. Jeśli nie będziesz tego robił, Twoja kobieta i świat będą Cię jedynie rozpraszać i pozbywać energii, wciągając w niekończące się komplikacje. Życie stanie się wtedy niemal ciągłą próbą uwolnienia się od tych ograniczeń.

 • Możesz kochać się z Twoją kobietą tak głęboko, że jej oddanie się Tobie przemieni Twoje serce w światłość. Możesz wniknąć w świat z tak silną miłością, że świat otworzy się na Ciebie i przyjmie Twoje najwyższe talenty.

 • Ani kobieta, ani świat nie są przewidywalne. Czasem sprawiają wrażenie opierania się Tobie i testowania Twojej zdolności do nieustępowania.

 • Kobieta i świat czule odpowiadają na autentyczność Twoich działań, wolność wyrażoną Twoim poczuciem humoru i inwazję Twojej niewzruszonej miłości. Oboje pragną otrzymać Cię w pełni, prawdziwego Ciebie.10. Ceń krytykę pochodzącą od przyjaciół.


 • Zdolność mężczyzny do otrzymania krytyki od innego mężczyzny jest miarą jego zdolności do przyjmowania męskiej energii. Jeśli nie ma dobrej relacji z męska energią, np. z własnym ojcem, krytykowany będzie zachowywał się bardziej jak kobieta - zraniony i defensywny, zamiast użycia tej krytyki.

 • Bliscy mężczyźni powinni być chętni, aby rzucać wyzwanie Twojej przeciętności, sugerując konkretne działania, które mogą wybić Cię z utartych sposobów postępowania. Ty również powinieneś im oferować brutalną szczerość. W ten sposób, wszyscy możecie się rozwijać. Dobrzy przyjaciele nie powinni tolerować przeciętności w żadnej formie. Powinni zdawać sobie sprawę z Twoich lęków i prowokować Cię ponad nie, ale z miłości i bez nacisków.

 • Brak w życiu ojcowskiej siły przewodnictwa i wyzwania może skutkować błądzeniem wśród własnej wieloznaczności i niezdecydowania.

 • Twoi bliscy przyjaciele mogą dostarczyć Ci braterskiej miłości pozbawionej przymilania się, która pomoże Ci zobaczyć kierunek, którym naprawdę chcesz podążać w życiu.

 • Wybieraj na przyjaciół mężczyzn, którzy wychodzą poza swoją strefę komfortu, mierzą się ze swoimi lękami i żyją tuż ponad nimi.

 • Mężczyźni tego rodzaju mogą kochać Cię bez chronienia Cię przed konieczną konfrontacją z rzeczywistością.

 • Potrafią powiedzieć Ci szczerze o tym, jak widzą Twoje życie, zaoferować konkretny ruch, który naświetli Twoją pozycję i dać Ci wsparcie, potrzebne do życia w wolności i tuż ponad Twoją krawędzią.11. Jeśli nie znasz swoich celów życiowych, odkryj je teraz.


Bez świadomości celów życiowych mężczyzna jest zagubiony i dryftujący. Przystosowuje się do zdarzeń zamiast proaktywnie stwarzać sprzyjające okoliczności.

 • Bez wiedzy o własnych celach życiowych, mężczyzna prowadzi osłabioną egzystencję, co może ostatecznie doprowadzić do mechanicznego i pozbawionego zainteresowania podejścia do seksu, a nawet impotencji - zarówno seksualnej, jak i życiowej.

 • Wszystko w Twoim życiu, od diety aż do kariery, powinno być dopasowane do Twoich celów, co pozwala na działanie ze spójnością i prawością.

 • Gdy znasz swoje cele, każdy moment może stać się pełną ekspresją Twoich najgłębszych pragnień.

Ponadprzeciętny mężczyzna nie szuka spełnienia poprzez pracę lub kobietę, ponieważ jest już spełniony. Praca i intymność są dla niego okazjami do wyrażania swoich talentów i rozkoszy dawania.12. Bądź gotowy zmienić wszystko w Twoim życiu.


 • Kiedy otworzysz się na życie na krawędzi, Twoje cele życiowe stopniowo zaczną się ujawniać.

 • W procesie ujawniania celów życiowych napotkasz warstwę po warstwie celów, przybliżających Cię do tego najważniejszego. To tak jakby główny cel życiowy znajdował się w centrum Twojego istnienia i otoczony był przez warstwy współśrodkowych okręgów, każdy kolejny okrąg będący mniejszym celem. Życie polega na penetrowaniu każdego okręgu, od zewnątrz, aż do samego środka.

 • Zewnętrzne kręgi to zwykle cele, w które angażuje się na wczesnych etapach życia. Są przeważnie jedynie dalekimi przybliżeniami najważniejszego celu. Na przykład, jeśli ojciec mężczyzny był strażakiem, może on również chcieć zostać strażakiem lub wręcz przeciwnie podpalaczem.

 • Jeśli nie jesteś pewien co robić w życiu, potrzebujesz wizji.

 • Jak się na otworzyć na wizję? Nie rozpraszając swojej uwagi telewizją, grami komputerowymi, randkowaniem z wieloma kobietami czy regularnym piciem [i mediami społecznościowymi]. Możesz udać się w odległe miejsce albo po prostu przebywać częściej sam ze sobą.

 • Wizją może być ogólny kierunek, niekoniecznie jasne i konkretne kroki co robić. Nie czekaj na sprecyzowanie się wizji, lecz metodą prób i błędów odkrywaj ją.

 • Kiedy robisz to, co kochasz, generujesz miłość we wszystkim, z czym wchodzisz w interakcję. Twoje życie ma poczucie pełni.13. Nie używaj rodziny jako wymówki.


Używanie rodziny jako wymówki i porzucenie starań odkrycia albo realizowania celów życiowych ma złe skutki dla każdego.

 • Nawet jeśli taki mężczyzna opiekuje się dziećmi i wypełnia domowe obowiązki, jego kobieta traci do niego zaufanie i znika chemia między nimi.

 • Jeśli mężczyzna porzuca swoje cele na zbyt długo, każdy na tym cierpi. Samorezygnacja jest podświadomie wyczuwana przez kobietę i dzieci jako słabość. Kobieta zaczyna brać na siebie więcej obowiązków niż by chciała, ponieważ on sam nie potrafi, a ktoś musi. Dzieci podważają jego zdolność do dyscyplinowania ich, bo czują jego brak samodyscypliny.

 • Gdy znasz swój kierunek rozwoju i podążasz za nim, jesteś ożywiony i silny. Dzieci czują to instynktownie.

 • Krótki czas z ojcem, który jest całkowicie obecny, pełny miłości, nierozdarty w środku i pewny swojej misji życiowej wpłynie na dzieci lepiej niż mnóstwo czasu spędzonego z ojcem, który nigdy nie nawiązał lub utracił kontakt ze swoim celem.

 • Kiedy przebywasz z rodziną, dawaj im pełną uwagę. Kiedy masz coś ważnego do zrealizowania poza domem, niech będzie to Twoim priorytetem.

Dla niektórych mężczyzn najwyższy cel życiowy jest związany z ich rodziną. Jeśli jesteś jednym z nich, zasada nieużywania rodziny jako wymówki Cię nie dotyczy.14. Nie zatrać się wśród zadań i obowiązków.


Upewnij się, że codziennie patrzysz na swoje działania z szerszej perspektywy.

 • Wiele kobiet traci czas, bo nie potrafią sobie poradzić z własnymi emocjami.

 • Mężczyźni tracą zwykle czas wykonując zadania, narzucane im przez kogoś lub przez samych siebie, ale bez głębszego celu.

 • Sens dobrze wykonanych zadań to uwolnienie energii życiowej, by zająć się tym, co naprawdę się liczy.15. Nie licz na to, że Twoja kobieta stanie się prostsza.Kobieta testuje Cię dla przyjemności odczuwania Twojej wewnętrznej siły.

 • Czując tę siłę może zaufać mężczyźnie, zrelaksować się i w pełni poddać damsko-męskiej polaryzacji.

 • Każdy moment życia jest albo testem, albo świętowaniem.


Kobieta nie chce wchodzić w rolę Twojej matki.

 • Słaba kobieta zadowoli się słabym mężczyzną i będzie zaspokajała jego dziecinną potrzebę zapewniania go, że jest dobrym chłopcem.

 • Silna i dobra kobieta kocha dziecinną stronę mężczyzny, ale nie chce, żeby kierował się w życiu niewyleczonymi ranami z dzieciństwa. Chce, żeby jego życie było sterowane jego głęboką prawdą. Chce, żeby był najpełniejszą wersją siebie.Podsumowanie


Droga prawdziwego mężczyzny pokazuje moc mężczyzny, by odmienić swoje życie, dzięki uświadomieniu sobie i ujarzmieniu swojej męskiej energii.


To jak? Jesteś pogodzony z byciem przeciętnym mężczyzną czy wybierasz życie na krawędzi swoich możliwości i realizowanie własnych celów życiowych?


Daj znać w komentarzach, co sądzisz o zasadach postępowania prawdziwego mężczyzny. Czy chciałbyś przeczytać podsumowanie kolejnych zagadnień z książki?

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page