top of page

Co to Yin joga? Poznaj jej 3 osobliwe zasady

Zaktualizowano: 20 sie 2023

Zobacz, co sprawia, że joga Yin jest wyjątkowa. Odkryj nietypowe pochodzenie jej stylu. Poznaj trzy zasady, wyróżniające ją spośród wszystkich pozostałych form jogi.

Co to yin joga? Kobieta leżąca w asanie ze stylu jogi yin.
Yin joga to statyczna praktyka, w której poddajemy się działaniu grawitacji. Ma zdrowy wpływ na umysł i ciało. Wspiera zdolność koncentracji i medytacji.

Co to Yin joga


Yin joga jest pasywnym, introspektywnym stylem jogi, w którym staramy się relaksować, poddając się działaniu grawitacji.


Skąd się wzięła Yin joga


Yin joga to połączenie indyjskiej filozofii yogi z chińską filozofią Tao. Jest oparta na starożytnych chińskich zasadach yin i yang.


Yin reprezentuje spokojne, zimne, ciche i nieruchome aspekty.


Yang reprezentuje aktywne, ciepłe, dynamiczne i ruchome aspekty.


Co wyróżnia jogę Yin od innych stylów jogi


Joga Yin jako jedyna forma jogi koncentruje się na oddziaływaniu na tkankę łączną.


3 zasady Yin jogi


Podstawowe zasady jogi Yin zostały sformułowane przez jedną z pionierek stylu Yin na Zachodzie, Sarę Powers.


1. Znajdź swoją granicę


Jeśli jeden to brak jakiegokolwiek wrażenia podczas asany, a dziesięć to ból, to w Yin utrzymujemy pozycję na poziomie piątki.


Dla porównania, w Hatha jodze byłoby w porządku mieć odczucia na poziomie siódemki.


Dlaczego w Yin chcemy mniejszej intensywności?


Dlatego, że pozostajemy w pozycji na dużo dłużej. Podczas gdy w Hatha jodze jest to ok. 5-10 oddechów, w Yin zostaniemy w tym samym ułożeniu 5, 10, a nawet więcej minut.


Ponadto, w Hatha jodze mięśnie są aktywne i stabilizują ciało. W Yin pracujemy z tkanką łączną, a nie z mięśniami. Odczuwanie jakiegokolwiek bólu następnego dnia zdecydowanie nie świadczy o dobrze wykonanej praktyce Yin.


2. Pozostań w bezruchu


Yin joga stanowi wyzwanie mentalne, ponieważ wymaga od nas trwania w bezruchu i zachowania spokoju. Spokój to jednocześnie największa moc Yin jogi.


Jeśli jest to trudne, upewnij się, że przestrzegasz pierwszej zasady, czyli jesteś na zdrowej granicy komfortu i dyskomfortu.


W jodze Yin używa się różnorodnych pomocy w formie wałków (bolsters), klocków do jogi czy koców, które wypełniają przestrzeń pomiędzy nami a podłogą i pozwalają ciału się odprężyć.


3. Wytrwaj w pozycji


Aby w pełni czerpać z korzyści praktykowania Yin jogi, należy wytrwać w asanie od 5 do 10 minut.


Początkujący mogą stopniowo przyzwyczajać się do praktyki, zostając w pozycji jedynie od minuty do trzech.Moja ulubiona książka o Yin jodze


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page