top of page

Co to Yin joga? Poznaj jej 3 osobliwe zasady

Zaktualizowano: 20 sie

Zobacz, co sprawia, że joga Yin jest wyjątkowa. Odkryj nietypowe pochodzenie jej stylu. Poznaj trzy zasady, wyróżniające ją spośród wszystkich pozostałych form jogi.

Co to yin joga? Kobieta leżąca w asanie ze stylu jogi yin.
Yin joga to statyczna praktyka, w której poddajemy się działaniu grawitacji. Ma zdrowy wpływ na umysł i ciało. Wspiera zdolność koncentracji i medytacji.

Co to Yin joga


Yin joga jest pasywnym, introspektywnym stylem jogi, w którym staramy się relaksować, poddając się działaniu grawitacji.


Skąd się wzięła Yin joga


Yin joga to połączenie indyjskiej filozofii yogi z chińską filozofią Tao. Jest oparta na starożytnych chińskich zasadach yin i yang.


Yin reprezentuje spokojne, zimne, ciche i nieruchome aspekty.


Yang reprezentuje aktywne, ciepłe, dynamiczne i ruchome aspekty.


Co wyróżnia jogę Yin od innych stylów jogi


Joga Yin jako jedyna forma jogi koncentruje się na oddziaływaniu na tkankę łączną.


3 zasady Yin jogi


Podstawowe zasady jogi Yin zostały sformułowane przez jedną z pionierek stylu Yin na Zachodzie, Sarę Powers.


1. Znajdź swoją granicę


Jeśli jeden to brak jakiegokolwiek wrażenia podczas asany, a dziesięć to ból, to w Yin utrzymujemy pozycję na poziomie piątki.


Dla porównania, w Hatha jodze byłoby w porządku mieć odczucia na poziomie siódemki.


Dlaczego w Yin chcemy mniejszej intensywności?


Dlatego, że pozostajemy w pozycji na dużo dłużej. Podczas gdy w Hatha jodze jest to ok. 5-10 oddechów, w Yin zostaniemy w tym samym ułożeniu 5, 10, a nawet więcej minut.


Ponadto, w Hatha jodze mięśnie są aktywne i stabilizują ciało. W Yin pracujemy z tkanką łączną, a nie z mięśniami. Odczuwanie jakiegokolwiek bólu następnego dnia zdecydowanie nie świadczy o dobrze wykonanej praktyce Yin.


2. Pozostań w bezruchu


Yin joga stanowi wyzwanie mentalne, ponieważ wymaga od nas trwania w bezruchu i zachowania spokoju. Spokój to jednocześnie największa moc Yin jogi.


Jeśli jest to trudne, upewnij się, że przestrzegasz pierwszej zasady, czyli jesteś na zdrowej granicy komfortu i dyskomfortu.


W jodze Yin używa się różnorodnych pomocy w formie wałków (bolsters), klocków do jogi czy koców, które wypełniają przestrzeń pomiędzy nami a podłogą i pozwalają ciału się odprężyć.


3. Wytrwaj w pozycji


Aby w pełni czerpać z korzyści praktykowania Yin jogi, należy wytrwać w asanie od 5 do 10 minut.


Początkujący mogą stopniowo przyzwyczajać się do praktyki, zostając w pozycji jedynie od minuty do trzech.Moja ulubiona książka o Yin jodze


Yin Yoga. Stretch the Mindful Way

bottom of page