top of page

Zalety Yin jogi. Czy warto ją praktykować?

Zaktualizowano: 20 sie 2023

Zobacz, co daje przebywanie przez dłuższy czas w otwartych pozycjach. Czy korzyści, które oferuje praktyka jogi Yin są czymś dla Ciebie?

Zalety jogi Yin. Kobieta praktykująca Yin jogę.
Joga Yin kojarzy się ze spokojem. Wyjątkowo aktywne osoby niezmiernie skorzystają, praktykując ten styl jogi.

Jeśli jeszcze nie poznałaś/(eś) podstawowych zasad jogi Yin,


Zalety jogi Yin


Korzyści płynące z praktykowania Yin jogi są zarówno fizyczne, jak i mentalno-emocjonalne.


Fizyczne zalety Yin jogi


Joga Yin to joga dla stawów. Joga Yin oddziałuje na tkanką łączną.

Unikalną właściwością Yin jogi jest to, że wzmacnia ścięgna i wiązadła, czyli odpowiednio tkanki łączące mięśnie z kośćmi oraz tkanki łączące kości z kośćmi, stabilizujące stawy.


Joga Yin poprawia elastyczność i zwiększa zakres ruchu. Yin joga jest jak najbardziej odpowiednia dla osób, które uważają się za nierozciągnięte. Co więcej, jest korzystna również dla osób z urazami i starszych. Efekt rozciągnięcia ciała pojawi się przy regularnej praktyce. Oczywiście, jeśli będziesz wypełniać 3 zasady Yin jogi.


Joga Yin otwiera biodra. Cenną zaletą Yin jogi jest uwalnianie napięcia w obszarze bioder, które pojawia się w rezultacie długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Warto zainteresować się tą formą jogi, jeśli biegasz, pracujesz przy komputerze, jesteś kierowcą, a nawet jeśli kiedyś godzinami i latami przesiadywałaś/(eś) w ławce szkolnej.


Joga Yin łagodzi ból i napięcia w ciele. Wskazania do praktykowania Yin jogi to między innymi:

  • napięcie w szyi lub ramionach,

  • ból dolnych pleców,

  • napięcie w biodrach,

  • obolałe nogi,

Joga Yin wysmukla sylwetkę. Praktykowanie Yin jogi sprawia, że czujemy się lepiej we własnym ciele. Bardziej otwarta i smukła postawa ciała czyni nas bardziej atrakcyjnymi.


Mentalne i emocjonalne zalety Yin jogi


Joga Yin oczyszcza umysł. Odczucia pochodzące z ciała podczas trwania w asanach pomagają skupić uwagę na sobie, tu i teraz. Z czasem myśli uspokajają się i umiesz po prostu trwać w obecnym momencie.


Joga Yin odstresowuje i regeneruje. Yin joga pozwala na relaks wysokiej jakości.


Joga Yin pomaga w medytacji. Yin joga to introspektywna praktyka, która pozwala na wczucie się w oddech. Rozwijanie koncentracji i uważności wspiera medytację.


Joga Yin umożliwia uwolnienie emocjonalne. Nasze emocje są gromadzone w ciele. Pozostawanie przez dłuższy czas w wyciszeniu w jednej pozycji może stworzyć warunki do wyzwolenia się nieprzepracowanych emocji lub przywołania wspomnień (emotional release). Nie każdy tego doświadcza. Jeśli odczujesz silne emocje i zachce Ci się płakać podczas zajęć Yin jogi, pamiętaj, że to nic złego. Instruktorzy Yin jogi wiedzą, że może się to zdarzyć i w takiej sytuacji po prostu pozwolą Ci się wypłakać i zadbają o to, abyś czuł(a) się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli nie odczuwasz nic specjalnego podczas rozciągania, to też wszystko jest z Tobą w porządku.


Jak i kiedy praktykować Yin jogę dla najlepszych efektów


W jodze Yin celowo nie ma rozgrzewki, ponieważ nie pracuje się tu z mięśniami, tylko z tkanką łączną. Idealna pora dnia do praktykowania jogi Yin to poranek, gdy stawy nie są jeszcze rozgrzane.


Yin joga ma specyficzną naturę, dlatego dla balansu należu uprawiać dowolną praktykę o charakterze Yang, czyli rozgrzewającej i energetyzującej.


Choć ten styl jogi kojarzy się z relaksem, to właśnie od Yin jogi należy rozpoczynać trening w sytuacji łączenia różnych aktywności. Najpierw Yin, potem Yang.


Polecane książki o jodze YinPiękna książka, która wprowadza w jogę Yin. Przestawia ponad 50 asan wraz z przejrzystymi instrukcjami i olśniewającymi zdjęciami, pokazującymi też jak wejść w pozycje oraz jak je ułatwić. Napisana w języku angielskim. Inspirujące, kolorowe zdjęcia zajmują więcej miejsca niż tekst, dlatego polecam ją nawet osobom z podstawową znajomością języka. Uwielbiam ją.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
prywatny-odrzutowiec-wynajem.jpeg
bottom of page