Hipnoza to emocjonujący temat, owiany tajemnicą i nieporozumieniami. Dlaczego się o nim nie mówi? Czy zahipnotyzowana osoba może utknąć w tym stanie na zawsze? Oto sześć popularnych mitów na temat hipnozy i jedno realne zagrożenie.
Hipnoza to temat tabu, czyli taki, o którym jesteśmy zaprogramowani nawet nie myśleć.
Studiowałam nauki poznawcze, zajmujące się między innymi świadomością. Nie pamiętam jednak, żebyśmy uczyli się czegokolwiek o hipnozie.
Chociaż zdarzyło mi się kiedyś widzieć jak ktoś poddany hipnozie zapomniał na chwilę o istnieniu liczby pięć i choć zawsze byłam ciekawa świata, wtedy też nie zainteresowałam się hipnozą.
Wszystko zmieniło się, gdy na własnej skórze doświadczyłam i zrozumiałam jak nieświadome programowanie latami wpływało na moje "własne" wybory. Niespodziewany obrót wydarzeń we własnym życiu krętą drogą doprowadził mnie w końcu pod bramy świata podświadomości, hipnozy i hipnoterapii. Świata, który okazał się niesamowicie potężny.
Mity na temat hipnozy
Mit 1: Hipnoza to kontrola umysłu.
Pionierzy hipnozy uważali, że to magiczne siły z zewnątrz hipnotyzują. Franz Mesmer używał magnesów, które w XVIII wieku budziły w ludziach fascynację. Z czasem zorientował się, że magnesy są zbędne do osiągnięcia pożądanych efektów i doszedł do wniosku, że za cudowne efekty jego praktyki odpowiada tajemniczy, niewidzialny płyn, który wszystko przenika. Następcy Mesmera przypisywali tajemne moce sobie samym, a duchowni stosujący dawne formy hipnozy wierzyli, że działa przez nich Bóg.
W hipnozie nie traci się kontroli. Wręcz przeciwnie, w stanie hipnozy masz znacznie większą kontrolę nad swoim umysłem, bo uzyskujesz dostęp do podświadomości. Moc hipnozy zawsze wypływa właśnie z Twojej podświadomości, a nie od cudotwórcy. Hipnoterapeuta posiada wiedzę i umiejętności, aby z tego skorzystać tak, by osiągnąć rezultat, którego pragniesz.
Każda forma hipnozy to autohipnoza.
Marisa Peer
Zawsze możesz przerwać sesję hipnozy. Ponadto, Twój umysł nie zaakceptuje żadnej sugestii, która nie zgadza się z Twoimi wartościami lub przekonaniami. Twój umysł nie przyjmie nawet pozytywnej sugestii, jeśli masz blokady mentalne, np. w dzieciństwie wmówiono Ci niedobre rzeczy na Twój temat. Właśnie w takich sytuacjach, skorzystasz na hipnoterapii, która pozwala odkryć takie nieaktualne, ograniczające przekonania i zmienić je.
Uwaga! Osoba, która nie wie o tym, że to ona ma władzę nad sobą w stanie hipnozy, może uwierzyć w to, że nie ma kontroli i poddać się nawet niechcianym sugestiom! Na szczęście, wiedząc o tym od razu stajesz się na zawsze odporny na taką manipulację.
Mit 2: Hipnoza działa jedynie na niektóre osoby.
W rzeczywistości większość osób jest podatna na hipnozę, choć w różnym stopniu. Zależy to od wielu czynników, takich jak zaufanie do hipnotyzera, poziom relaksacji i skupienia uwagi.
Ludzie, którzy nie reagują silnie na hipnozę, nadal mogą czerpać korzyści z relaksacji i sugestii w trakcie sesji hipnoterapii.
Mit 3: Osobą w hipnozie łatwo manipulować.
Podczas hipnozy ma się zwykle zamknięte oczy i chociażby dlatego zahipnotyzowana osoba jest we wrażliwej pozycji. Hipnoza to stan skupionej uwagi i sugestywności, który sprawia, że osoba staje się bardziej otwarta na sugestie, które są zgodne z jej pragnieniami. W trakcie hipnozy zachowujesz kontrolę nad swoimi granicami, pragnieniami i wartościami.
Prawdą jest, że wewnętrzny krytyk w umyśle zostaje wyciszony, a więc łatwiej akceptuje się coś, co zwykle poddalibyśmy głębszej analizie.
Osoba poddana hipnozie w ramach żartu scenicznego może w pełni świadomie zaakceptować niepoważne wskazówki godnego zaufania hipnotyzera i cieszyć się chwilą. Hipnotyzer może na przykład sprawić, że ktoś nie będzie chwilowo pamiętał o istnieniu jakiejś liczby.
Jak to możliwe, żeby ktoś zapomniał o liczbie na skutek hipnozy?
Chwilowa niepamięć istnienia liczby jest tymczasowym stłumieniem informacji. Jeśli zahipnotyzowana osoba poddaje się takiemu poleceniu hipnotyzera, to znaczy, że mu ufa i czuje, że to bezpieczna zabawa – na przykład sama zgłosiła się na ochotnika na scenę.
To prawda, że niektóre osoby mogą nie pamiętać co dokładnie zdarzyło się, gdy były zahipnotyzowane, ale zawsze są świadome w trakcie.
Wyciszenie krytycznego wewnętrznego głosu umożliwia wspaniałe efekty w hipnoterapii, czyli terapii z wykorzystaniem hipnozy. Sugestie podawane podczas hipnoterapii są zawsze pozytywne i dotyczą dokładnie tego, czego życzy sobie klient. Hipnoterapia jest wysublimowana i fascynująca, a przy tym bezpieczna.
Niestety, ciemna strona hipnozy istnieje naprawdę. Złe skutki hipnozy to nie tyle sam stan, co efekty wchłaniania przez umysł nieodpowiednich treści w tym stanie na co dzień.
Trans hipnotyczny pojawia się naturalnie i wielokrotnie w ciągu dnia. Jesteśmy wtedy wyjątkowo sugestywni. Słuchanie i oglądanie reklam, patrzenie na negatywne treści czy indoktrynacja polityczna i religijna to pierwsze przykłady, które przychodzą mi na myśl.
Szczególnie podatne na takie pranie mózgu są dzieci, które przez pierwsze sześć lat życia są w stanie hipnozy, nie mając jeszcze wykształconych żadnych mechanizmów obronnych w umyśle.
Dlatego, jeśli dziwisz się, że dorosła osoba może wierzyć w niespójne i dziwne rzeczy, zrozum, że została na to zaprogramowana, gdy była bezbronnym dzieckiem.
Mit 4: Hipnoza jest formą snu.
Inspiracją dla słowa hipnoza był grecki bóg snu, Hypnos.
Hipnoza, choć niesamowicie relaksująca, nie jest jednak snem. Określenie pochodzi z czasów, kiedy jeszcze niewiele było wiadomo, co tak naprawdę dzieje się w stanie hipnozy.
W hipnozie występują fale mózgowe theta, podobnie jak w głębokiej medytacji oraz w fazie snu REM, w której doświadczamy marzeń sennych. Fale theta otwierają dostęp do podświadomości.
W śnie REM nie jesteśmy w stanie się poruszać, co chroni nas przed dość ryzykownym odgrywaniem snów w rzeczywistości.
Podczas hipnozy możesz się poruszać i reagujesz na sugestie, bo jesteś świadomy otaczającego świata. Można wręcz powiedzieć, że jesteś super świadomy, bo możesz skupić swoją uwagę łatwiej i intensywniej niż poza stanem hipnozy.
W hipnoterapii, nie dzieje się żadna magia. Hipnoterapeuta jest Twoim przewodnikiem. Może na przykład pomóc Ci rozwiązać konflikt wewnętrzny, jeśli takiego doświadczasz. Ten rodzaj terapii umożliwia odkrycie prawdziwej przyczyny problemów w podświadomości. Dzięki temu przynosi efekty o wiele szybciej niż typowa psychoterapia.
Mit 5: Hipnoza jest skuteczna tylko w leczeniu złych nawyków.
Choć hipnoza – a raczej hipnoterapia – jest często i z sukcesem stosowana do uwalniania się od złych nawyków, np. od używek lub jako pomoc w odchudzaniu, jej zastosowania są znacznie szersze.
Może być skutecznym narzędziem m. in. w terapii traumy, radzeniu sobie ze stresem, poprawie samooceny i pewności siebie. Hipnoza zastosowana przez dobrego hipnoterapeutę może wspierać zmiany zachowań oraz korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne i emocjonalne.
Mit 6: Zahipnotyzowana osoba może utknąć w transie na zawsze.
Obawa, że osoba będąca w hipnozie może utknąć w tym stanie na zawsze to jedna z największych obaw związanych z hipnozą. W rzeczywistości, nawet jeśli ktoś w stanie hipnozy jest wyjątkowo głęboko zrelaksowany i skoncentrowany, może zawsze zostać bezpiecznie sprowadzony z powrotem do pełnego stanu świadomości.
Zahipnotyzowana osoba zachowuje też zdolność do samodzielnego wybudzenia się. Osoby poddane hipnozie mogą łatwo i bezpiecznie z niej wyjść z własnej woli. Na przykład, jeśli hipnotyzer zostawi zahipnotyzowaną osobę sam na sam, to ta osoba albo wybudzi się natychmiast albo, jeśli czuje się bezpiecznie, spokojnie zaśnie i przebudzi się po kilkunastu minutach.