top of page

Kiedy praktykować Yin jogę dla najlepszych efektów

Zaktualizowano: 20 sie 2023

Dowiedz się, kiedy praktykować Yin jogę, by osiągać maksymalne korzyści, a zyskasz przejrzystość, jak stworzyć idealny plan dnia.

Kiedy praktykować Yin jogę. Dziewczyna rozwija matę do jogi rano
Idealną porą do praktykowania Yin jogi jest poranek, kiedy ciało nie jest jeszcze rozgrzane codzienną aktywnością.

Leć prosto do tego, co Cię interesuje:


Yin joga i mój plan dnia


Wiedza o optymalnym czasie na trening tego wyjątkowego stylu jogi pomogła mi wreszcie (i niespodziewanie) wprowadzić w życie regularną praktykę jogi.


Idealną porą na trening Yin jogi jest poranek.


W jodze Yin pracujemy z tkanką łączną. Dlatego, aby w pełni doświadczyć korzyści Yin jogi, praktykujemy ją, gdy mięśnie są nierozgrzane. Rozgrzane mięśnie przejęłyby pracę na siebie, a wtedy mielibyśmy do czynienia z klasycznym rozciąganiem.


No dobrze, ale jak to wpływa na udoskonalnenie planu dnia?


Rozbudzająca praktyka poranna

Jak się rozbudzić. Kobieta w pozycji dziecka z Yin jogi.
Jeśli podobnie jak ja, nie tryskasz energią tuż po obudzeniu, zamiast wciskać drzemkę, przenieś się na matę do jogi i wykonaj kilka łagodnych pozycji Yin. Twój dzień od razu stanie się lepszy!

Właśnie od Yin jogi warto zacząć swój dzień!


Twoje ciało zaraz po przebudzeniu może nie być gotowe na dynamiczną vinyasę albo trening HIIT (High Intensity Interval Training).


Oczekiwanie wykrzesania z siebie wysokiego poziomu energii, gdy tylko otworzymy oczy, może być po prostu w sprzeczności z naszą biologią. Ciało jest wtedy naturalnie zalane kortyzolem, hormonem stresu, który motywuje organizm do wybudzenia się.


Niespełnienie ambitnych, porannych oczekiwań prowadzi do rozczarowania i chronicznego stanu nadziei, że kiedyś wreszcie zaczniemy dzień tak jak należy i spełnimy cele treningowe. Choć nadzieja wydaje się pozytywnym uczuciem, to tak naprawdę oznacza niezadowolenie z tego, co mamy teraz. To smutny stan.


Możesz wyjść z błędnego koła, dopasowując dzień do Twoich potrzeb, a nie siebie do planu treningowego:

 • Yin joga jest dość pasywnym stylem, dlatego wierzę, że dasz radę przenieść się rano z łóżka na matę do jogi i wykonać kilka łagodniejszych asan.

 • Zdając sobie sprawę, że właśnie w tym zaspanym czasie korzyści płynące z praktykowania Yin jogi są największe, masz dodatkową motywację, by wytrwać w nowym porannym rytuale.

 • Spędzenie rano nawet kilku minut na macie do jogi wzmocni Twoją pewność siebie.

Poranny sukces nie tylko sprawi, że będziesz miała więcej energii przez cały dzień, ale też zwiększy szanse na wykonanie bardziej dynamicznego treningu w ciągu dnia.


Odprężająca praktyka wieczorna

Jeśli budzisz się pełna energii i z łatwoscią zaczynasz dzień od intensywnego workoutu, też mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Praktyka, w której poddajesz się grawitacji odpręży Cię przed snem, stanowiąc płynne przejście od aktywnego działania (a więc yang) w ciągu dnia do całkowitego relaksu nocą (yin).


Kojąca praktyka Yin jogi podczas menstruacji


Yin joga to spokojna praktyka, która polega na pozostaniu w pozycji przez kilka minut i wsłuchiwaniu się w swoje ciało. Rozluźnianie tkanek łącznych, w tym powięzi wspaniale sprawdzi się podczas okresu. Pamiętaj:

 1. Słuchaj Twojego ciała. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort, zmodyfikuj pozycję lub zmień na inną.

 2. Wybieraj odpowiednie pozycje. W te dni zrób te asany, które są dla Ciebie łagodne i delikatnie rozciągają Twoje ciało.

 3. Używaj pomocy. Wałki, kocyki, bloczki i poduszki, czyli wszystko co sprawi, że doświadczyć jak największego komfortu. Twoja sesja Yin jogi może przypominać jogę regeneracyjną.

 4. Nawadniaj się. To zawsze ważne. Pamiętaj o tym również podczas menstruacji.

 5. Bądź uważna. Joga Yin koncentruje się na uważności i medytacji. Może się to okazać szczególnie wartościowe, by radzić sobie z napięciem przedmiesiączkowym i podczas menstruacji.


Kiedy praktykować Yin jogę

 • Wcześnie rano gdy nasze mięśnie są jeszcze zaspane.

 • Póżnym wieczorem przed pójściem spać aby rozluźnić się przed snem.

 • Przed praktyką yang, czyli jakąkolwiek aktywnością, która jest dynamiczna lub rozgrzewająca.

 • Wiosną lub latem, aby zbalansować charakter yang tych pór roku.

 • Kiedy czujesz się zabiegana. Joga Yin ma właściwości uziemiające.

 • Po długiej podróży. Podróż ma charakter yang, nawet jeśli siedzisz w samolocie czy autobusie godzinami.

 • Podczas menstruacji, aby oszczędzać energię.

Polecana książka o Yin jodze


O tym, jaka pora będzie idealna na praktykowanie jogi Yin, przeczytałam właśnie w tej książce.The Complete Guide to Yin Yoga nazywana jest Biblią Yin jogi. Polecam mocno, jeśli chcesz poznać filozofię stojącą za praktyką oraz dokładnie zrozumieć, jak wykonywać pozycje oraz jakie są konkretne korzyści poszczególnych asan. Książka jest bogata w czarno-białe, pomocne ilustracje. Będzie odpowiednia dla tych, którzy posługują się angielskim na poziomie średniozaawansowanym lub wyższym.

Czy czujesz się zainspirowana do praktyki Yin jogi?

Kiedy najchętniej uprawiasz jogę Yin? Zapraszam do komentowania.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page