top of page

8 wymiarów jogi – Jak praktykować jogę poza matą

Zaktualizowano: 3 lut

Osiem wymiarów jogi to praktyki, które podobno prowadzą do Oświecenia. Te tajemnicze zasady jogi pozwalają dostrzec i pozbyć się programowania z przeszłości, a przez to odkryć naszą prawdziwą tożsamość i doświadczyć niezrównanej pełni życia.


8 gałęzi jogi
Asana I medytacja to tylko dwie z ośmiu elementów królewskiej jogi.

Jestem Partnerem Amazon i innych sklepów i mogę otrzymać wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.


Osiem wymiarów jogi



Korzenie jogi sięgają tysięcy lat przed naszą erą.


Patanjali opisał osiem wymiarów jogi w I lub II wieku n.e. w Sutrach, których celem było usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy i praktyk joginów. Sutry Patandżalego to zbiór 196 aforyzmów, podzielony na cztery księgi. Druga księga poświęcona jest jodze w akcji i to w niej przeczytasz o ośmiu wymiarach jogi.



8 wymiarów jogi jest znanych również pod nazwą Ashtanga Yoga, czyli osiem gałęzi jogi (ashta - osiem, anga - człon, gałąź).


Ciekawostka

Styl praktyk o tej samej nazwie – Ashtanga yoga – inspirowany ośmioma gałęziami jogi, został ustanowiony dopiero w 1948 roku przez guru K. Pattabhi Jois, w Mysore w Indiach.

8 wymiarów jogi – w skrócie


  1. Yama (Zasady wobec otoczenia/ Restrykcje)

  2. Niyama (Zasady wobec siebie)

  3. Asana (Pozycje ciała)

  4. Pranayama (Kontrola oddechu)

  5. Pratyahara (Odwrócenie zmysłów)

  6. Dharana (Koncentracja uwagi)

  7. Dhyana (Medytacja)

  8. Samadhi (Stan jedności)


8 wymiarów jogi – opis


1. Yama (Zasady wobec otoczenia)


Yamy to standardy etyczne, dotyczące zachowania wobec otoczenia. Odnoszą się to Złotej Zasady: Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe.


  • Ahimsa: Niekrzywdzenie: w myślach, słowach i czynach.

  • Satya: Prawdomówność. Uczciwość.

  • Asteya: Niekradzież.

  • Brahmacharya: Umiar. Mądre wykorzystanie energii.

  • Aparigraha: Brak chciwości, zawiści. Niegromadzenie rzeczy.


2. Niyama (Zasady wobec siebie)


Niyamy to wskazówki związane z samodyscypliną i praktykami.


  • Saucha: Czystość ciała i umysłu.

  • Santosha: Akceptacja obecnego stanu rzeczy. Zadowolenie z tego, co już posiadamy.

  • Tapas: Samodyscyplina. Wytrwałość. Transformacja.

  • Svadhyaya: Samoświadomość. Samopoznanie. Studiowanie własnej natury. Autorefleksja.

  • Ishvara Pranidhana: Oddanie się mocy wyższej.


3. Asana (Pozycje ciała)


  • Praktyka fizyczna. Choć dziś główną motywacją do praktykowania jogi są efekty upiększające i pozytywny wpływ na zdrowie, wykonywania asan miało pierwotnie na celu przygotowanie do medytacji. Regularny trening jogi sprzyja nie tylko pięknu i witalności, ale również rozwojowi samodyscypliny i koncentracji. Według jogina Krishnamutri, joga, jaką znamy w Europie to zwyczajne ćwiczenia, wymyślone głównie w XVII i XVIII wieku. Można je wykonywać przez całe życie, bez doświadczenia jakiegokolwiek głębszego wglądu w rzeczywistość.


4. Pranayama (Kontrola oddechu)


  • Ćwiczenia oddechowe. Pozwalają kontrolować własny organizm, np. pobudzić lub uspokoić układ nerwowy. Fascynujący temat, który rozkwita.

    • Starożytne praktyki oddechowe zainspirowały Wima Hofa do stworzenia jego słynnej metody (Wim Hof Method).

    • Książka Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki, Jamesa Nestora, zaciekawi Cię, jeśli jesteś nowy w tym obszarze.

    • Jeśli masz już pojęcie o mocy oddechu, przydatną, tradycyjną wiedzę zdobędziesz z książki B.K.S. Iyengara, Light on Pranayama.

    • Nowoczesną, super praktyczną i pięknie wydaną książką o oddychaniu jest Body by Breath, Jill Miller.


5. Pratyahara (Odwrócenie zmysłów)


  • Praktyka odwracania zmysłów od zewnętrznych bodźców, aby skupić uwagę na wewnętrznych doświadczeniach.


6. Dharana (Koncentracja uwagi)


  • Koncentrowanie uwagi na jednym obiekcie, eliminujące rozproszenie, np. na płomieniu świecy lub na mantrze. Mantra to właśnie słowa wypowiadane na głos lub w myślach w celu utrzymania koncentracji.


7. Dhyana (Medytacja)


  • Praktyka utrzymywania stanu zaabsorbowania. Głęboki stan medytacji, w którym jesteśmy wolni od przeszłości i przyszłości. Doświadczamy, że jesteśmy świadkami naszych myśli, a nie samymi myślami. Odczuwamy wewnętrzny spokój.

  • Kompletnym przewodnikiem po medytacji, który rozjaśni liczne ezoteryczne koncepcje, jest The Mind Illuminated. Autor łączy doświadczenia z medytacji buddyjskiej z wiedzą z zakresu psychologii poznawczej.


8. Samadhi (Stan jedności)


  • Stan pełnej harmonii, jedności ze Wszechświatem i wszystkimi istotami, gdzie ego zanika, a indywidualna świadomość łączy się z boską świadomością.


Po co praktykować osiem wymiarów jogi


Studiowanie ośmiu wymiarów jogi prowadzi nas ścieżką królewskiej jogi, czyli Raj jogi. Niektórzy jogini, np. Krishnamurti, uważają ją za prawdziwą jogę. Królewska joga otwiera bramy do pełnego zrozumienia siebie i świata. Jej esencją jest prowadzenie wysoce moralnego życia.


Dlaczego warto się zagłębić w 8 wymiarów jogi?


  1. Wyzwolenie od identyfikacji z myślami. Studiowanie ośmiu wymiarów jogi pomaga nam przestać identyfikować się ze swoimi myślami. Wiele skutecznych terapii psychologicznych opiera się właśnie na tym. Coachowie o światowej renomie pracują z tym samym założeniem. Możesz doświadczyć tego procesu dzięki jodze. Powrót do jedności umysłu i ciała poprzez praktykę jogi to droga do przejrzystości umysłu.

  2. Lepsze panowanie nad umysłem i energią. Studiowanie wszystkich wymiarów jogi pomaga zapanować nad emocjami i motywacją. Umożliwia regulowanie własnej energii, na przykład pobudzenie się bez kawy lub zrelaksowanie się bez podjadania. Praktyka jogi dobrze wpływa na efektywność codziennych działań, a jednocześnie pozwala odzyskać uczucie harmonii.

  3. Odkrycie swojej prawdziwej natury. Joga ujawnia, że naszą prawdziwą naturą jest stan błogości, a nie walka o przetrwanie. Poprzez praktykę ośmiu wymiarów jogi możemy uwolnić się od postrzegania życia przez filtr lęków i pragnień. Spokój wewnętrzny jest dla nas dostępny w każdym momencie.



Jakie tematy związane z jogą Was interesują? Skomentujcie lub napiszcie do mnie, a chętnie podzielę się moją wiedzą.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page