top of page

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości – 7 skutecznych sposobów

Zaktualizowano: 15 kwi

Wewnętrzne przekonanie o własnej wartości to podstawa szczęśliwego życia. Poznaj 7 lekkich sposobów, jak wzmocnić poczucie własnej wartości i doceniać siebie. Gotowy na podróż do odkrywania Twojej wartości i dostrzeżenie wewnętrznego blasku?

Kobieta w basenie z widokiem na ocean: Jak zwiększyć poczucie własnej wartości
Wzmocnienie poczucia własnej wartości jest możliwe dzięki podejmowaniu dobrych działań oraz pozytywnym podejściu do siebie.

Nie jesteś kroplą w oceanie.

Jesteś całym oceanem zawartym w kropli.

– Rumi


Jak wzmocnić poczucie własnej wartości


Poczucie własnej wartości jest fundamentem naszego samopoczucia i sukcesu. Jednak, nie zawsze łatwo jest je wzmocnić, szczególnie wtedy, gdy otoczenie nie sprzyja. Chcę podzielić się z Tobą siedmioma sposobami, które pomogą Ci budować solidne fundamenty Twojego poczucia własnej wartości. Zaczynamy!


1. Akceptuj siebie takim, jaki jesteś.

Poczucie własnej wartości to bezwarunkowa akceptacja swojego istnienia. To znaczy, że poczucie własnej wartości jest dosłownie akceptacją dla samego siebie. Dziecko przychodzi na świat ze zdrowym poczuciem własnej wartości. Noworodek domaga się spełnienia swoich potrzeb. Ty też zasługujesz na akceptację i miłość, tak mocno jak tuż po swoich narodzinach! Nikt nie może Ci tego odebrać. Nie musisz nikomu nic udowadniać ani zapracowywać na swoją wartość.


Jesteś wystarczająco dobry z natury. Jesteś ważny. Jesteś kochany. Również wtedy, gdy chcesz coś w sobie zmienić, kluczowym krokiem w dobrą stronę jest akceptacja siebie, jakim jesteś w tym momencie. Gdy zmieniasz się na lepsze, tak naprawdę stajesz się coraz bardziej sobą.

2. Rozwijaj umiejętności.

Znajdź czas na Twoje zainteresowania. Wróc do ulubionych zajęć, o których być może ktoś kiedyś mówił Ci, że były stratą czasu, choć sprawiały Ci ogromną radość.


Doskonal umiejętności, które już masz i pomyśl o nowych możliwościach. Zdobywanie przydatnej wiedzy i kompetencji wzmocni Twoje poczucie wartości. Można ćwiczyć jogę, nie będąc rozciągniętym, lub kalistenikę, nie będąc w stanie podciągnąć się na drążku – to wręcz wskazane! Można zdobyć uprawnienia, które kiedyś były poza zasięgiem, a teraz tylko czekają na Twój ruch.


A co jest takim Twoim marzeniem, o którym wmawiasz sobie, że nie jest dla Ciebie?

Coraz bardziej zaawansowane umiejętności to szansa na ciekawszą pracę, awans lub rozwój Twojej własnej działalności. Ale pamiętaj, nie rób tego po to, żeby zrobić wrażenie na innych! Realizuj Twój potencjał, odkrywając i rozwijając Twoje talenty, wybierając taką ścieżkę życia, jaka daje spełnienie Tobie. Wierzę w Ciebie!

3. Wybierz cel i dąż do jego osiągnięcia.

Wybierz cel, który chcesz zdobyć, zaplanuj małe kroki do jego realizacji i zacznij działać. Możesz zacząć od mini celów. Udowodnisz sobie tym, że jesteś zdolny do wykonania zadania, a to zwiększy Twoje poczucie wartości. Jordan B. Peterson mówi, że dzięki wykonaniu tak prostego zadania jak posprzątanie biurka zyskasz motywację i pewność siebie do działania na większą skalę.

Właśnie dlatego warto pościelić rano łóżko. To pierwszy sukces dnia i świetny start!


Każde zwycięstwo się liczy w budowaniu poczucia własnej wartości. Pięknie obrazuje to życie Miltona Ericksona.


Jako nastolatek, Milton został sparaliżowany w wyniku infekcji wirusem polio. Choć lekarz nie dawał mu szans przeżycia, młodzieniec zachował pozytywne nastawienie. Dzięki temu, że jego ciało było uśpione, mógł skoncentrować się na obserwacji otoczenia. Leżąc miesiącami w łóżku zaczął rozpoznawać mikroekspresje i subtelne zachowania ludzi, które zwykle umykają naszej uwadze. Eksperymentując z autohipnozą, odzyskał niemal pełną sprawność fizyczną. Został wybitnym psychiatrą i terapeutą. Pierwszy raz słyszałam o nim w książce Roberta Greene, Prawa ludzkiej natury. Fenomenalne zdolności Miltona Ericksona zainspirowały mnie do zostania hipnoterapeutką. A Ty? Na czym możesz się teraz skoncentrować dzięki Twoim okolicznościom?


4. Dbaj o siebie.

Kiedy masz poczucie własnej wartości, dbasz o siebie. Kiedy dbasz o siebie, dajesz sygnał Twojej podświadomości, że zasługujesz na to, co dobre. Często mówi się, że gdy w samolocie spadają maski tlenowe, najpierw trzeba założyć maskę sobie, a dopiero później ratować innych. Jako była stewardessa powiem Ci, że to prawda. Na szczęście, ani razu nie miałam w swojej karierze nagłej dekompresji, która musi nastąpić, żeby pospadały maski. Natomiast na każdym locie było suche powietrze i dużo siedzenia bez ruchu dla pasażerów. Zarówno na co dzień, jak i podczas podróży samolotem, dbanie o siebie to przede wszystkim proste czynności, na przykład nawilżenie twarzy, picie odpowiedniej ilości wody i gimnastyka. Proszę, dbaj codziennie o Twoje ciało, umysł i emocje. Aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, odpowiedni sen oraz praktyki relaksacyjne pomagają w utrzymaniu dobrego samopoczucia i poczucia własnej wartości.


5. Zastąp samokrytykę docenianiem swoich starań.

Niestety system edukacji, religia, a czasem nawet własna rodzina, programują dzieci, aby wyrastały na dorosłych o niskim poczuciu własnej wartości. Z jednej strony krytykowanie, ocenianie i sprawdzanie, a z drugiej wzbudzanie poczucia strachu, winy i wstydu.


Porównywanie się z innymi i ocenianie siebie według standardów narzuconych z zewnątrz może prowadzić do tego, że – wbrew sobie – nieświadomie dążymy do tego, czego chce od nas otoczenie.


Przestań oceniać siebie surowo i porównywać się do innych. Zamiast tego zajmij się postępami w sferach życia, które są dla Ciebie ważne. Niech Twój wewnętrzny głos będzie Twoim największym fanem, a nie najostrzejszym krytykiem. Odkryj Twoje wartości w życiu, aby budować życie na własnych zasadach.

6. Otaczaj się wspierającymi ludźmi.

Spędzaj czas z ludźmi, którzy Cię wspierają i inspirują. Unikaj osób, które Cię zniechęcają lub obniżają Twoje poczucie wartości.

7. Praktykuj wdzięczność.


Pozytywne nastawienie otwiera Twoją wyobraźnię na możliwości, których osoba z negatywnym nastawieniem nigdy nie dostrzeże.


Zauważanie pozytywów przenosi Twoją uwagę na to, co dobre. Dzięki dostrzeganiu wpływu Twoich wyborów na otoczenie, uczysz się cenić to, co robisz i stajesz się swoim własnym motywatorem. To daje Ci ogromną moc i radość z życia. Codzienne rano poświęć chwilę na przypomnienie sobie, co sprawia Ci radość, a wieczorem – co dobrego się dziś wydarzyło.


Warto się podbudować


Twoje poczucie własnej wartości to podstawa szczęśliwszego życia. Wzmacniając je pomagasz również tym, których kochasz, bo pokazujesz im, że oni też mogą akceptować swoje prawdziwe oblicze.


Przypomniam: Jesteś wystarczająco dobry. Jesteś ważny. Jesteś kochany.


O czym chciał(a)byś przeczytać na mojej stronie? Napisz do mnie.


Jeśli chciał(a)byś skorzystać z profesjonalnej pomocy w budowaniu Twojego poczucia własnej wartości, skorzystaj ze wsparcia doświadczonych terapeutów na portalu ePsycholodzy.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page